همه مشکل ها از قانون و حکومت نیست

همه مشکل ها از قانون و حکومت نیست
برداشت من این بوده که اکثر آدمای جامعه روشنفکری ایران* (و بخش اعظم جنبش زنان ایران) تنها فرمی از فمینیسم رو برمی تابن که لیبرالی باشه و فقط دنبال تغییر یک سری قوانین باشه و دشمنش و طرف حسابش هم حکومت باشه. به محض اینکه خواسته ها فرای تغییر قوانین بره و زنی که خواسته ای داره زن بدبخت ظلم دیده نباشه و زنی باشه که اتفاقا تو سری خور هم نیست و قربانی نیست اما زبونش درازه و می خواد حقوقی فرای قوانین برابر داشته باشه و مساله اش هم لزوما و فقط حکومت اهریمن نیست و آدمای دور و بر خودش هم مساله اش هستن، به چیزهای مختلف محکوم می شه، از جمله عملگرا نبودن، خراب بودن، ایده آلیست بودن، مشنگ بودن، غربزده بودن، ضد مرد بودن، منحرف بودن و ….
البته خب حالا اینکه زنی که خواسته هایی فرای اصلاحات قانونی داره به چی محکوم می شه اونقدر مهم نیست. مهم اینه این چند ساله اونقدر گفتمان لیبرال فمینیسم فراگیر شده که خود ماهایی هم که مثلا خیلی درگیر این چیزا بودیم بیخیال کارای دیگه شدیم و همه تمرکز اکثر فعالا و علاقمندای مسائل زنان تو جنبش زنان روی تغییر قوانین متمرکز شده.
حالا الان جنبش زنان هم مثل بقیه جنبش های اجتماعی طبیعتا به خاطر شرایط سرکوب فعلی نمی تونه خیلی از حرکتایی که قبلا انجام می داده (که هدفشون تغییر قوانین و رویکرد و تفکر حکومت بوده رو) رو به راحتی انجام بده. ولی تو شرایط سرکوبی که همین کنش های لیبرالی هم ممکنه حتی عملی نباشه، خیلی کارا اتفاقن می شه کرد که لزوما قضیه اشون قانون و حقوق نیست و در نتیجه طرفشون حکومت و اینا نیست، کارایی تو مایه های فرهنگ سازی و خودآگاهی و آگاه سازی دیگران و و و .. یه حوزه هایی مثل سکسوالیته هم که همیشه نادیده گرفته شد به خاطر اینکه اولویت نبوده می تونه حداقل در حد آگاه سازی محدود و فرهنگ سازی و همفکری مورد توجه قرار بگیره. یه واژه ای هم که کلا زیر سایه سنگین حکومت و اسلام انگار فراموش شده، یعنی مردسالاری، هم شاید بد نباشه که دوباره مورد توجه قرار بگیره.
*شاید عبارت جامعه روشنفکری ایران عبارت درستی نباشه. منظورم بیشتر آدمایی ان که تحصیل کرده هستن و فکر می کنن طرفدار حقوق بشر و دموکراسی و برابری و حقوق زنان هستن و با حکومت فعلی ایران هم مشکل دارن و به احتمال فراوون طرفدار مدرنیته و مدرنیسم هم هستن. البته منظورم همه هم نیستن. برداشت من می گه اکثرا، شاید شما بگین بعضی ها. تعدادش مهم نیست. ولی من می تونم ادعا کنم که نگاه غالب اینطوره.
پ.ن. این چیزی که نوشتم هیچ ربطی به یادداشت اخیر شادی صدر نداره. کلا فکریه که مدت هاست تو سرمه. اتفاقا نقد من مدتها به خود شادی و جنبش زنان ایران هم همین بوده.

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

9 پاسخ به همه مشکل ها از قانون و حکومت نیست

 1. ملوان زبل می‌گوید:

  الان کسی که داره این وبلاگ رو می نویسه خود صنم نویسنده ی قدیمی خورشیدخانم هست یا نه؟ من که گیج شدم!

 2. انی کاظمی می‌گوید:

  لطف کردید، کسی اعلام نکرده که همه مشکل از دولت و قانون هستش.

 3. dead می‌گوید:

  I agree, there is a lot of benefits in separating the small, achievable goals from big political objectives, this is the only way to go, in my opinion

 4. abdol می‌گوید:

  حقوق فرای برابر یعنی چی؟
  اگه منظورتون حقوق ورای برابره این حق قراره از کجا بیاد یعنی قراره به یه سری آدم ظلم بشه تا یه سری به حقوقشون افزوده بشه؟
  خوب الان هم همینطوریه دیگه چه کاریه جای اون دو تا سری آدم رو با هم عوض کنیم؟

  پاسخ: بحث حقوق ورای برابر نیست. بحث چیزی به جز حقوقه. یعنی همه چیز رو به حقوق خلاصه نکنیم. چیزهایی مثل فرهنگ رو هم بهشون توجه کنیم.

 5. violetta می‌گوید:

  کاملا موافقم. شاید سر شاخ شدن با دیکتاتوری آسان تر از مرد سالاری باشد که ریشه در دیکتاتور درون ما دارد، و نتیجه اش هم به سود ما نیست. اینه که بر آشفته میشیم و فقط تا جایی اجازه بهش میدیم.

 6. shaqayeq می‌گوید:

  خیلی خوشحال شدم این نوشته و نوشته قبل رو خوندم . ولی خانم تمام مظلومیت حقوق و جایگاه زنای ایرانی به همین بس که همیشه باید تو حرفها و مقاله ها یه جوری عنوان بشه که حالا “همه” اینطور نیستند. جمله آخرت که نوشتی من به مردها اردات هم دارم هم بسیار قابل تامل بود. این از خانمی شما عزیز اما تاریخ فمنیست ایران رو بخونی پره از دفاع از حقوق زن و آخرش هم عنوان و قید اینکه ما همه مردها رو نمی گیم و ما مردها رو هم دوست داریم. می دونی چرا؟ چون باید انگار خودمون رو ثابت کنیم و حتی با عنوان فمنیست بگیم این فمنیست بودن اول اولش واسه شما مردا خوبه .. باز هم بسیار خوشوقتم و ممنونم نوشته ت رو خوندم اما باور کن یه جایی ما هم باید دست از محافظه کاری برداریم. می دونی چرا در مقابل نوشته شادی اینطوری شدند آقایون روشنفکر؟ نوشته صدر کاملا بدون در نظر گرفتن این بود که گرفتن حق زن ها در راستای اینه که شما هم به هدفتون برسید. مردهای ایران (نه اکثرا بلکه همه شون) عادت دارند که حتی وقتی از حقمون هم می خوایم دفاع کنیم بشنوند جایی وسط حرفها که ما شما رو دوست داریم که اگه می خوایم فرهیخته بشیم این در راستای خوشبختی خانواده ست..
  بدون شک همه مشکل ها از حکومت نیست و به نظر من اصلا هیچ مشکلی از حکومت نیست. چون حکومتمون همون خودمونیم. هیچ وقت فراموش نمی کنم اون کلیپی که ا.. عنوان می کرد در مجلس وقتی خانمی باشه ما حرفها و جک های بد بد نمی زنیم و اینطوری می گفت که جایگاه زن بالاست. من اون کلیپ رو دیدم و همون لحظه درست عین حرفی که شادی می زنه که فرقی نیست بین امام جمعه و تو ، حس کردم هیچ فرقی نیست بین ا.ح و اون دکتر خارج تحصیل کرده … خیلی راه داریم .. آره.

 7. مسعود می‌گوید:

  سلام
  لطفاً بفرمایید که اولین کامنت را برای پستهای وبلاگ چگونه می شود گذاشت؟

 8. من می‌گوید:

  یاد اون روزات بخیر

 9. ناشناس می‌گوید:

  سلام خورشید خانوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *