نه بگین!

نه بگین!
گاهی آدم اونقدر اعتماد به نفس داره که فکر می کنه یه چیزایی برای همه ممکنه اتفاق بیفته به غیر از خودش. اگر یک زن هستین، اینقدر خوش خیال نباشین و همیشه فکر یه چیزایی رو بکنین! چون بعضی شترها ممکنه یه روزی حتما در خونه اتون بخوابه و اونوفت باید قدرت کنترل اوضاع رو داشته باشین که بتونین بزنین در کون شتره!
اگه به دوستی اعتماد کردین و خونتون راهش دادین و اون آدم خواست بهتون تعرض کنه، اگه تمایل جنسی به اون آدم نداشتین، شجاع باشین و خیلی صریح نه بگین.
اگه اون آدم چوب بحث سنت و مدرنیته رو بلند کرد و بهتون گفت هنوزم رگه های سنتی دختر ایرانی بودن تو وجودتون هست، گول نخورین و فکر نکنین برای اینکه ثابت کنین که سنتی نیستین حتما باید باهاش بخوابین. حق انتخاب اینکه با کی بخوابین و با کی نخوابین هیچ ربطی به سنتی بودن یا مدرن بودن نداره. اصلا این مزخرفات رو یک بار برای همیشه بریزین دور. می دونم خیلی ها مثل خودم از برچسب سنتی بودن فراری هستن، برای اینکه سنتی بودن تو باور عامه به اصطلاح مدرن یه بسته است که معنای خاصی داره: دختر سنتی معمولا آفتاب مهتاب ندیده است، شاید هم باکره است، معمولا یه شریک جنسی بیشتر نداره، خیلی ماجراجویی های جنسی رو نه تنها تجربه نمی کنه بلکه اصلا بد می دونه، نهاد خانواده و ازدواج براش مقدسه و آزادی جنسی نداره. شاید خیلی ها برای اینکه اسیر محدودیت های جنسی باورهای سنتی نباشن و بتونن آزادی داشته باشن از بسته های سنتی فراری ان و شاید برای همینه که خیلی از مردها می تونن این بازی قدیمی رو باهاشون بکنن که وقتی زن از خوابیدن باهاشون امتناع می کنه بهش برچسب سنتی بودن بزنن. از برچسب ها نترسین. چه اهمیتی داره که یه مرد چه برچسبی بهتون می زنه؟ مهم اینه که شما چی می خواین! مهم اینه که آیا می خواین با یه نفر بخوابین یا نه. اصلا به فکر سنت و مدرنیسم هم نباشین و این خرعبلات رو بریزین تو توالت و سیفون رو بکشین بره. اصلا کی این تقسیم بندی ها رو تعیین می کنه؟ مهم اینه که شما چی می خواین. مهم اینه که از لحظه لذت ببرین. هیچوقت برای اینکه برچسب سنتی نخورین خودتون رو مجبور به کاری نکنین و البته هیچوقت هم برای اینکه یه موقع نگن “خرابین” و غیره خودتون رو از لذت محروم نکنین. این برچسب ها رو معمولا مردهایی می ذارن رو آدم که می خوان سواستفاده کنن از آدم و شما به نوعی بهشون راه نمی دین.
اما سعی کنین تمرین کنین “نه” بگین وقتی که واقعا دلتون می خواد نه بگین به سکس. حالا طرف هرکی می خواد باشه، شوهرتون، دوست پسرتون، دوست همینطوری، فامیل، غریبه. اگه حس خوبی بهتون نمی ده، ملاحظه این رو نکنین که بد می شه. نه بگین. چون اگه نه نگین و اجازه بدین یه نفر بر خلاف میلتون باهاتون بخوابه، در واقع دارین اجازه می دین بهتون تجاوز بشه و بعدا خیلی عذاب وجدان می گیرین و اذیت می شین.
اما، مهمتر از همه اینا، اگه قدرت نه گفتن نداشتین، اگه قضایا پیچیده تر از این حرفا بود که بتونین به راحتی نه بگین، اگه اصولا خیلی مهربونین و قدرت بداخلاقی و سفت وایسادن و روندن کسی رو ندارین، و اگه اونوقت یه طوری بهتون تعرض شد، لطفا عذاب وجدان نگیرین. تقصیر شما نبوده. احساس گناه نکنین. با خودتون مهربون باشین و خود اون موقعتون رو که بنا به هر دلیلی جرات محکم تر بودن رو نداشته سرزنش نکنین. تو شرایط خاص آدم لزوما رفتار ایده آل رو انجام نمی ده. به خاطر اینکه کس دیگه ای بهتون بی احترامی کرده و حریمتون رو رعایت نکرده خودتون رو سرزنش نکنین. مقصر اون کسی هست که به حریم شما تجاوز کرده نه شما. احساس بد اینکه کسی بهتون تعرض کرده رو با عذاب وجدان و عصبانیت از دست خودتون بیشتر نکنین.
ولی باز هم می گم، تمرین کنین که هم اگه دلتون خواست پیشنهاد سکس بدین، و هم اگه دلتون خواست نه بگین، و فقط به این توجه کنین که سکس و رفتارهای جنسی ای که معمولا به همخوابگی منتهی می شن باید با رضایت صد در صد دو طرف باشن. اگر شما به شخصی فهموندین که تمایلی به همخوابگی باهاش ندارین و اون آدم باز بهتون تعرض کرد، دیگه مهم نیست که جلوش محکم وای میستین یا نه. اون آدم به محض اینکه بفهمه شما تمایل ندارین باید بکشه کنار، وگرنه هر رفتاری که ازش سر بزنه یه جور تجاوزه. لطفا گناه آدم های متجاوز رو به گردن نگیرین و بیخودی عذاب وجدان نگیرین.
اگه یه فرد دیگه با رعایت نکردن حدود خودش شما و خودشو تو یه وضعیت نامناسب قرار داد، اصلا تصور نکنین که بار راست و ریس کردن این موقعیت به عهده ی شماست. فکر هم نکنین لازمه که برای رد کردنش دلیل و توجیه بیارین، طوریکه خیلی واکنش تندی بهش نشون نداده باشین. شما احتمالا با آدمی طرف هستین که یا قادر به درک حدود نیست و یا شکستن این حدود براش مساله ی مهمی نیست. بنابراین نباید با چنین فردی مطابق معیارهای همیشگی تون رفتار کنید. چون کسی که در نقطه ی اول این حریم رو شکسته ممکنه با دیدن یک برخورد غیر قاطع از طرف شما بجای متوجه شدن و پذیرفتن عدم تمایل شما، بازم ادامه بده، و نتیجه اش این بشه که شما مدت بیشتری مجبور باشین یک وضعیت بد رو تحمل و کنترل کنید. گاهی با اینکه طرف کاملا متوجه منفی بودن نظر شما هست، اما نشنیدن یک جواب تند و قاطع رو به معنی فرصتی برای بیشتر تلاش کردن تعبیر می کنه.
بدنیست همین الان بهش فکر کنین اگه تاحالا بهش فکر نکرده بودین، که اگه تو یه موقعیت اینطوری قرار بگیرین، مخصوصا اگه طرف آشنا باشه، چیکار خواهید کرد. شاید یه موقعی اونقدر این اتفاق غیر منتظره باشه که ذهنتون خیلی خوب کار نکنه، مخصوصا اگه تحت تاثیر مشروب یا علف هم باشین. اگه خیلی خوش بین نباشین به همه و از قبل به این جور چیزها فکر کنین شاید بعدا بهتر بتونین اتفاقات ناخوشایند اینطوری رو کنترل کنین.
مرتبط:
گونه‌شناسی ارزشی
911
نه نه نه

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.