سفر به کربلا

سفر به کربلا
نمی دونم این پی بی اس چرا اینقدر تازگی ها فیلم درباره ایران نشون می ده! دیشب هم درباره یه گروه ایرانی بود که پارسال به کربلا سفر کردن. فیلم رو متاسفانه نذاشته روی سایتشون. ولی آخر فیلم با ولی نصر مصاحبه کردن که اینجا می تونین ببینین.
یکی از مسافرین مردی بود به اسم کامران که هم تو فیلم با مادرش حرف می زنن تو خونه اشون، هم با خودش و و ازش فیلمبرداری کردن در طول سفر و بعدش. مادر یک زن بی حجاب با رژلب و لاک قرمز و موی زرد که در حالی که سیگار می کشید آش پشت پا می پخت و سگشون رو یک جا بغل کرد و از علاقه کامران به سگشون حرف زد و اینکه کامران و سگ کشتی می گیرن با هم و اینا. کامران اول انقلاب عضو سپاه پاسداران بوده، جبهه رفته، در طول سفر از مناظق جنگی که رد می شدن کلی غمگین بود. کلی از عشق به شهادت حرف زد و اینکه سعادتش رو نداشته شهید شه و هنوز دلش می خواد شهید شه. یک مسیری رو توی حرم امام حسین سینه خیز رفت، البته یکی هم بالاسرش بود بادش می زد، و در طول سفر ریش داشت و بعدش برگشت ریشش رو زد. نامزدش بسیار شیکان پیکان بود و یک خط لب کلفت قرمز هم داشت و توی خونه اشون مهمونی گرفتن و زن ها از جمله نامزد کامران بی حجاب بودن و همه هم جلوی دوربین بی حجاب ظاهر شدن. خلاصه تضادهای جالبی بود. یک تضاد جالب دیگه اش این بود که مادر کامران خیلی راحت گفت که دلش نمی خواد پسرش دوباره بره جنگ و هیچ مادری دلش نمی خواد بچه اش شهید و کشته بشه. و البته یه سری فیلم از دوران جنگ نشون داد که رزمنده ها دارن تو خیابون با سرودهای جنگی و آهنگرانی رژه می رن و زنی چادری داد می زنه که پسر ده ساله و پنج ساله ام فدای حسین و این جور چیزا.
دوران جوونی آهنگران رو هم نشون داد که متوجه شدم جوونی هاش بد چیزی نبوده اصلا و باهاش یه مصاحبه ای هم کرد و روی زمین نشسته بود و ظاهرا تو خونه اش مبل نداره و از این حرف زد که می دونست خیلی از رزمنده هایی که براشون می خوند می رن شهید می شن دیگه بر نمی گردن. یه رزمنده دیگه هم تو اتوبوس کربلا بود که خیلی گریه کرد وقتی از مناطق جنگی رد می شدن و البته گفت که هیچکس از قصد نمی خواد شهید بشه ولی خوب خیلی خوبه و افتخاره که شهید بشه آدم و زنی هم بود که می گفت کربلا بهشته و خیلی قیافه خوشحال و آرومی داشت وقتی که از کربلا برمی گشت. و البته یک مسئول دولتی حزب اللهی رو هم نشون داد که خیلی زیبا گفت که مساله ای مثل امام حسین مهمه چون می تونه به عنوان عامل تبلیغاتی دولت کار کنه و در دین هم زیارت حرم های امام ها توصیه می شه که برای دین تبلیغ بشه.
خلاصه مجموعه جالبی بود که هزار تا فکر تو کله آدم می نداخت که البته عمرا من یک کلمه بگم چه فکرایی تو کله ام اومد و چجوری قضاوت کردم چون هیچ رقم حوصله جر و بحث ندارم! البته وقتی نماینده راستگرای مجلس پنجم خیلی شیک اومده آمریکا تو شهر ما زندگی می کنه و ساختمون سازی می کنه و پول پارو می کنه و حالش رو می بره و پسرهاش که به روایتی بسیجی بودن ایران اینجا یکی اشون مسئول تبلیغات و روابط عمومی یک کلابی هست که Pimp and Hoes Night برگزار می کنه و اون یکی پسرش رو به جرم خریداری فحشا گرفتن و یه چندباری هم تو تلویزیون نشونش دادن، آدم دیگه از هیچ تضادی تعجب نمی کنه.
فقط آخر فیلم کلی حسودی ام شد به این مسافرین کربلا. چون واقعا به امام حسین و سایر قضایا عشق می ورزیدن و کلا خیلی خوبه که آدم به یه چیزی ایمان داشته باشه چون زندگی خیلی شیرین تر می شه اون موقع و خیلی آرامش بیشتری پیدا می کنی. اصولا وضع آدمایی که به یه چیزی ایمان دارن خیلی بهتره از بقیه و کمتر دچار یاس فلسفی می شن و کمتر سوال های آزار دهنده تو ذهنشون می یاد. ولی وقتی بکارت روحی ات رو از دست می دی و یه چند تا سیب می خوری دیگه هیچوقت خواب آروم نداری و همیشه یه چیزی یه جای مخت وول می خوره و آزارت می ده و نمی ذاره شبا راحت بخوابی. عین الان من که نصف شبی از خواب بیدار شدم و خوابم نمی بره و به شکل مشنگ وارانه ای دارم این مزخرفات رو اینجا می بافم.

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

25 پاسخ به سفر به کربلا

 1. لیلا می‌گوید:

  کانال 4 بی بی سی این فیلم رو درست شبی که مهلت ایران تموم شده بود پخش کردن. فیلمی از کربلا و سربازهای ایرانی وقتی که نگران حمله امریکا به ایرانی.

 2. maryam می‌گوید:

  ajibe inja ham film az iran pakhsh mikonan, hamin dishab ye film az maraseme Ashura too iran va azadari o daste vo gherie pakhsh kardan. nakone naghsheyi daran? adam mashkook mishe.rasti in flashe mirza ghasemi ro didam, kheili bahal bud. bademjun kharidam baraye avalin bar mikham mirza dorost konam. omidvaram khub beshe ke mehmoon daram.

 3. گوشزد می‌گوید:

  صنم جان
  سلام و عیدت مبارک
  یکی مثل کامران زیر یک لایه پوست پیازی از ایمان قرار دارد و بن لادن زیر یک لایه سنگی صد کیلومتری…
  ولی من و تو اگرچه چنین چتری بر فراز سرمان نیست ولی لذت باران “بی پروا اندیشیدن” را ادراک میکنیم.
  لذتی که هیچ مومنی تصوری از آن ندارد.
  اصلا علت اینکه ما مومن و معتقد نمی شویم به واسطه درک این لذت است وگرنه کافیست چراغ اندیشه را خاموش کنیم و به این اعتقاد شیعی برسیم که (هر که خاک کربلا را زیارت کند “همه” گناهانش بخشیده می شود) تا خود کربلایش سینه خیز خواهیم رفت.

 4. kimia می‌گوید:

  من هم تا دیر وقت نشسته بودم به این فیلم نگاه می کردم و تمام مدت به این فکر می کردم که احساس امریکایی هایی که به این فیلم نگاه می کنن چی می تونه باشه . یعنی این همه تضاد که برای خود ما که بچه انقلابیم جالبه اینها چطوری می تونن این چیزها رو هضم کنن . البته جای نگرانی نیست چون به هر حال هر چی بخوان فکر کنن تاثیری توی اون چیزهایی که بخواد پیش بیاد نداره ! فقط از فردا ما هستیم که باید به هر کسی که جلومون سبز میشه توضیح بدیم و یه چیزهایی رو ماست مالی کنیم .

 5. F M می‌گوید:

  خیلی خوبه چیزی رو که طرف بهش ایمان داره با آزادی انتخاب کرده باشه. راست باشه. منطقی باشه. دو تا نقدش رو خونده باشه و …
  تو هم حتما به یک چیزایی ایمان داری خبر نداری. شاید به یک چیز ایمان نداری و اون اعتماد به نفسه. بهرحال اینا همش نظر کسی هست که 5 در صد هم ازت نمیدونخ تازه نظرش هم نیست و احتمالات هست. خرم باشی

 6. موناهیتا می‌گوید:

  البته اینرا برای خودت مینویسم درجش نکردی هم نکردی
  صنم جان حسادت؟؟؟ حسادت در چوخ بخت بودن؟ حسادت به کسانیکه در عالم هپروت سیر میکنند؟ خوشبخت به آنانیکه به یک وسیله ای خود را از واقعیات دور میکنند ( مذهب، عرفان، تریاک و…؟؟ منکه نفهمیدم به چه چیز و چه کس حسادت میورزی؟ اگر برات اینقدر مهم است در همان فلوریدای شما هم، هم مسجد پیدا میشه هم کنیسه و کلیسا، و…. هزاران تمپل دیگر..

 7. LEILA می‌گوید:

  BAA GHESMATE NADASHTANE BEKARATE ROOHIO IN HARFAT KHEILI MOVAFEGHAM VA KHEILI KHOOB GOFTI!MAN YEKI DIGE KHOL SHODAM!

 8. mas می‌گوید:

  The 201 club bood?

 9. anahita می‌گوید:

  I got this email from a great amercian friend: “I saw a very interesting television documentary about Iran which focused on the historical and modern implications of the Husayn ibn Ali’s death in Karbala in 680 CE at the hands of Yazid I and how all of this relates to Iran’s perception of the West as oppressors and evil doers – both historically and in terms of the US and the UK’s activities in Iraq and Afghanistan (and more recently the capture of British naval personel). The story was interwoven with the bus trip of pilgrims to the Shia shrine at Karbala for Ashurah. It was very interesting. More and more I am convinced that the US keeps trying to approach Iran and other Muslim dominated states with no historical references. We simply do not “get it.” Iran, for its part, does not understand the West very well either. Many of my notions that Iran’s middle class population has primarily a non-secular (i.e., non religious) views of world politics went out the window last night. It was clear that there is no seething discontent within the general population of Iran with respect to the current govenment and that both the history of Persia and the Islam have are an intergral part of the lens with with which much of the Iranian population views matters”.
  I haven’t seen the movie and I don’t agree with him, but I’d like to know what you or other readers think or how you’d get back to this friend.

 10. farshad می‌گوید:

  جالبه. شیکان پیکان 🙂 ولی به نظرم ایمان داشتن به هرچیزی هم تا یه حدی درسته. بیشترش از حد بشه اونوقته که کم کم منطق جاشو به تعصب میده. راستی من یه هفته پیش تمپا بودم. حدس زدم نزدیک شما باشم!

 11. MARYAMI می‌گوید:

  Saname aziz une dastoore mirza ghasemit kheili aali bood
  saay mikonam bepazamesh chun avalin baram bood mididam che joory mipazand.
  wish you all the best

 12. Sara می‌گوید:

  Dar javabe Gooshzad bayad begam faramoosh kardi kesai ham hastan ke lezate azad andishidano tajrobe kardan va ba’d ham entekhab kardano. hameie kesai ke iman daran cheshm baste jelo naraftan. ye ehtemal ham bede ke mohasebatet ke hamishe beheshoon “iman” dary ke dorostan dorost nabashan, shayad kheili lezat ha bashan ke to hanooz tajrobe nakardi mesle lezate ” bi parva Iman dashtan” .

 13. سایه می‌گوید:

  اون آدمی که گفتی تصادفن آقای ز نیست؟

  خورشید: نه

 14. هما می‌گوید:

  دقیقا همینه که گفتی، آدم وقتی به جایی وصل نیست، خودشه که باید با همه چی روبرو بشه، اما وقتی خدایی هست و اعتقاد نیز، یه چیزایی به خواست و حکمت و … اون نسبت داده می شه، که خب این یه آرامش میاره.
  اما من علیرغم این تنش های الانم و به گفته خودت یاس فلسفی، این حالمو بیشتر دوست دارم. چون براش زحمت کشیدم، چون فکر می کنم، چون پویام؛ چون درد دارم…

 15. حامد می‌گوید:

  سلام بر خورشید خانم-از چند سال پیش اسم شما و وبلاگ شما سر زبانها بود.و بود که تا الان اومدم و میبینم از فیلترینگ شما را بی بهره نگذاشتند.و با هزاران دعا و فیلتر شکن به مهمانی شما می آییم.و زیارتمان قبول.
  از زیارت نوشتید و صفا کردن این آقای نماینده.از وضع خوب کامران و سگش….
  اما ای کاش این تلویزیون آدمهایی را نشان بدهد که فرش خانه شان را میفروشند تا زیارت امام حسین بروند و به گردشگری عراق رونق بدهند.نشان میداد که ملت این مملکت طلا و زیورالاتشان را هدیه میدهند تا بناهای عتبات عالیات ساخته شوند.و تزئین شوند.تا باز هم همان مردمان بروند و آنجا را رونق دهند…
  خورشید عزیز.ای کاش ایران آنقدر خوار نشود که در هر جا نام ایران و ایرانی را به تباهی نخوانند.
  راستی اگه دلت خواست و وبلاگ ما رو دیدی و خوشت اومد برای تبادل پیوند روش فکر کن.نظرت رو بده.
  شاد باش و دیر زی

 16. sasha می‌گوید:

  می دونی چیه؟ لیاقت تو همینه که وبلاگت فیلتر باشه. تو دیگه ضد ضربه شدی می دونی؟ پس دیگه به حساب نمی آی. اینو بفهم!

 17. alireza می‌گوید:

  میشه اسم این نماینده رو بگی؟

 18. farzaneh می‌گوید:

  salam man az stockholm hastam Farzaneh az neveshtehat kheili khosham miyad makhsosan az in akhari darbareye tajavoz va sex be nazaram kheili agahidhandeh bod baraye javoona.mao yade doran javoni khodam endakht vaghti vaghean dochar tazadhaye sonati va modernite bodam kholase damet garm.

 19. آ / ف می‌گوید:

  سلام بر خورشید خانوم. بی خستگی باشید و پاینده. به وبلاگ تان هم لینک دادم.

 20. مونا می‌گوید:

  اصولا وضع آدمایی که به یه چیزی ایمان دارن خیلی بهتره از بقیه و کمتر دچار یاس فلسفی می شن و کمتر سوال های آزار دهنده تو ذهنشون می یاد. ولی وقتی بکارت روحی ات رو از دست می دی و یه چند تا سیب می خوری دیگه هیچوقت خواب آروم نداری و همیشه یه چیزی یه جای مخت وول می خوره و آزارت می ده و نمی ذاره شبا راحت بخوابی
  حالی کردم با این قسمتت!

 21. هديه می‌گوید:

  سلام سال نو مبارك
  صنم جان به مطلب نه بگين لينك دادم با پروكسي البته
  شاد باشي…

 22. Ali می‌گوید:

  من اسم این نماینده رو می دونم. در واقع پسرش رو هم می شناسم. اصلا کاندیدا نشد برای دور ششم که بره آمریکا. پسرش هم از اون حدی که بره بسیجی بشه هم خنگ تر بود. (دیگه خودتون تصور کنید!)
  راهنمایی می کنم که مال خراسان بود.

 23. raheleh می‌گوید:

  بعداز مدتها دوباره اومدم اینجا و دوباره لذت بردم.
  1.اون عکس میرزا قاسمی که منو کشت خیلی وقت بود که نخورده بودم و واقعا یک حالی شدم.
  2.این جناب آقای گلن بک رو اگه وقت کردی به برنامه رادیویش گوش کن اونوقت برنامه تلویزیونیش خیلی نرمال به نظر میاد. من خودم دو سه بار بیشتر گوش نکردم و میخواستم یقمو جر بدم. بهنظر میاد که خود آمریکایی ها هم دل خوشی ازش ندارن.
  3.من فکر میکنم که الان همه ما دچار تضادیم و کامران و غیره هم نداره.
  در مورد خودم که میفهمم. وقتی به خودم به زندگیم و به کارهام نگاه میکنم.
  وقتی تو دنیایی هستی که سرشار از تضاده و وقتی از میدل ایست میایی و اینجا زندگی میکنی وقتی مرتب اطلاعات جدید میگیری و اتفاقاتی که تو دنیا می افته رو میبینی مگه میشه دچار تضاد نشی.
  البته همیشه هم بد نیست.

 24. nune می‌گوید:

  salam
  mibakhshid en filmhayi ke neshon midan hame baraye ene ke hamon ye zare imani ham ke darim azamon begiran va eslam ro bad jelve bedan
  dar halike age man va to (doste man) eslame vagheyi ro beshnasim hargez be en chiza etena nemikonim va be eslam eshgh mivarzim va hazer nistim on ro ba hich chizi avaz konim
  shad bashi dar panahe hagh

 25. کورش می‌گوید:

  درود
  انقدر وبلاگت رو خوندم تا اخرش خودمم وبلاگ نويس شدم سري به وبلاگ من هم كه تقريبا يه ماه و نيمه باز كردم بزن خوش باشي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *