سوال های بی جواب

سوال های بی جواب
جدی چطور می شه که برای شوک الکتریکی دانشجوی یو سی ال ای اینقدر سر و صدا می شه (که باید هم می شد) ولی بعدش مرگ این دانشجوی سبزواری سر و صدای چندانی نمی کنه؟ اصلا چیکار می شه کرد؟ سرو صدا برای موضوع اون دانشجوی یو سی ال ای فایده داشت چون یه نفر پاسخگو بود و حداقل دانشگاهش مجبور شد حکم به تحقیقات مستقل بده. ولی، تو روز روشن، بسیج دانشجویی زده طرف رو به اسم اعتقادات و تکلیف شرعی کشته. کی باید جواب بده؟ اصلا کاری از دست کسی بر میاد؟ اصلا سر و صدا فایده داره وقتی پاسخگویی وجود نداره؟ مرد دیگه. مثل بقیه. اسانلو رو هم که تو روز روشن برداشتن کتک زدن و شلیک هوایی و بردنش زندان دوباره. زبونش رو بریدن و اونقدر اذیتش کردن کافی نبود. فعالان جنبش زنان رو گرفتن وسط میدون شهر کتک زدن، بعدش با وثیقه 15 میلیون تومنی ولشون می کنن و وحشی هایی که کتکشون زدن دارن راست راست می گردن!! جنگله دیگه. حالم از خودم به هم می خوره. اینجا نشستم فقط تایپ می کنم و هیچ غلطی هم نمی تونم بکنم. جدی چیکار می شه کرد جز فحش دادن به هم دیگه و به جمهوری اسلامی؟
کمی تا قسمتی مرتبط:
*آیا از خارج برای حقوق بشر در ایران کار می‌توان کرد؟
**طرح چند سؤال

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

26 پاسخ به سوال های بی جواب

 1. Arnold Lane می‌گوید:

  جوبه نظر من علتش خیلی واضحه. خودت تا حدی بهش اشاره کردی. من دوتا دلیل مهم براش میبینم
  1- توی یه کشور مثل آمریکا مکانیزمی برای دنبال کردن حقوق پایمال شده این یارو مصطفی هست. سیستم قضاییش با همه اشکالاتی که داره ولی این قابلیت رو داره تا با درجه قابل قبولی از بی طرفی در مورد این قضیه قضاوت کنه. در ضمن کانالها و نهادهای مدنی جا افتاده ای هم وجود داره که تلاش برای احیای حقوق مصطفی رو هماهنگ و منسجم میکنه و تاثیر گذاریش رو بالا میبره. نتیجه این میشه که با حداقل تلاش فردی (در حد یه تلفن،ایمل، امضا پتیشن یا حداکثر یه راهپیمایی) نتیجه جمعی ملموس و مشخصی حاصل میشه(مثلا رئیس دانشگاه کنفرانس خبری تشکیل میده یا تحقیقات مستقل راه میندازه). نتیجه این میشه که یکساعت فعالیت برای مصطفی نتیجه مشخص داره. ولی برای اون جوون بیچاره سبزواری نه!
  2- توی آمریکا تو مجبور نیستی با اسم مستعارت از مصطفی دفاع کنی. بنابراین شکی در اینکه چند نفر کجا از این بابا حمایت کردند نیست. توی ایران اگر با نام مستعار اینکار رو نکنی تکلیفت معلومه. در بهترین حالت تو هم میشی یه کسی که بقیه باید با نام مستعار برای احقاق حقوقش فعالیت کنند. نتیجه اینکه معلوم نیست چند نفر کجا تا چه حد پشت قضیه هستند.
  چیکار باید کرد؟
  نمیدونم. فقط اینو میدونم تا زمانی که مردم سبزوار(به عنوان مثال) در این مورد سکوت می کنند کار زیادی از دست تو بر نمیآد. اینکه چطوری باید مردم سبزوار (یا تهران یا اصفهان) رو متوجه اهمیت تلاش برای احقاق حقوقشون کرد، نمیدونم.
  آخه چیکار میشه کرد. فرض کن مثل این میمونهای سلطنت طلب فعالیت کردی و آمریکا اومد و بمب انداخت و «اوپریشن آیرانی فریدوم» انجام شد و این مرتیکه «نیم پهلوی» شد رئیس مملکت. فکر میکنی دیگه کسی توی سبزوار به خاطر عقایدش (یا بخاطر خندیدن با نامزدش یا دوست دخترش یا زنش) کشته نمیشه؟(گفتم فرض کن. میدونم که شما با این جماعت خوش خیال فرسنگها فرق داری. این رو به خاطر این گفتم که این روزها خیلی میبینم این میمونها دم از حمایت از دانشجوی سبزواری میزنند و به این مصطفی بیچاره بد و بیراه میگند)
  این حوادث بیش از اونکه نتیجه رفتار حکومت باشه حاصل تضادهایی هست که توی جامعه ما هست. عوض کردنشون هم با بیانیه و وبلاگ و امضا نمیشه. تا زمانی که جوون سبزواری حرف امام جمعه مسجد براش از هر چیزی موجه تره آدمها مفت و مفت کشته میشن و حکومتی که بیشترین سود رو از این ماجرا میبره در مقابلش سکوت میکنه. چون خود این حکومت زاییده حرف شنوی جوون سبزواری از امام جماعت مسجده.
  ببخشید طولانی شد

 2. سیروس می‌گوید:

  ای بابا خواهر من شما گویا دیروز به دنیا اومدی! سوالا می فرمایید! چوب ولی فقیه گله! فرق میکنه با توسری تو بلاد کفر. ما همه هنرمون و افتخارمون تو این دیار شهید شدن توسط همین بسیج و کمیته و جندالله و ثارالله و … بوده و هست و خواهد بود. از طرفی دلمون هم میخواد تو سر خودمون فقط خودمون بزنیم نه امریکای جهانخوار. اگه امریکایی هم بخواد بزنه تو سر ما دیگه ما اینجا میمونیم بی کار!

 3. موناهیتا می‌گوید:

  صنم جان، من هم خیلی ناراحتم ، به خصوص که هیچکاری ازم بر نیمآید فقط برای اینکه کمی از اعصباتیت خودم کاسته باشم یک مطلبی نوشته ام. ولی واقعاً چه میتوان کرد.
  به قول برتولد برشت:
  آه، ما که خواستيم زمين را برای مهربانی مهيا کنيم
  خود نتوانستيم مهربان باشيم.
  اما شما وقتی به روزی رسيديد
  که انسان ياور انسان بود
  درباره ما
  با رأفت داوری کنيد!

 4. اميرحسين می‌گوید:

  درسته که هیچ کجا کشور آدم نمیشه، ولی خوشا به سعادتت که یکی دستت رو گرفت و از این جنگل راحتت کرد.

 5. Raheleh Filsoofi می‌گوید:

  خورشید جان من در مورد بابک بیات شنیدم و خیلی ناراحت شدم. اینکه باید کمکی کرد کار خوبیه ولی من واقعا تو این وبلاگهایی که خوندم نتونستم سر در بیارم اونهایی که اینجا هستن چطور میتونن کمک کنند من نتونستم که شماره حسابی پیدا کنم.

 6. baran می‌گوید:

  خورشيد عزيز
  مدتهاست كه صفحه ات را مي خوانم ولي اولين باره پيام مي ذارم
  خورشيد عزيز اينجا ما صدامون به هيچ جا نمي رسه و هيچوقت هم جواب نمي گيريم
  اين رو به عينه در موارد قبلي ديديم
  متاسفانه دنياي سياست انقدر كثيف است كه كشورهاي ديگر هم كه دم از آزادي و حقوق بشر و … مي زنند با دادن سه جهار امتياز خفه خون مي گيرند
  جريان زهرا كاظمي را هنوز يادمان نرفته
  حادثه كوي دانشگاه
  قتل هاي زنجيره اي
  و…

 7. ورودی 83 می‌گوید:

  جوابت خیلی ساده اس ایران یه جهنمیه از آمریکا هم جهنم تر هر جهنمی خصوصیات خودشو داره جهنم ما جهنم
  بی بدیل دنیاس به خاط همینه که خیلی ها شب وروز می کن
  خدایا شکرت که منو تو مملکت امام زمان افریدی
  خدایا شکرت که من زیر سایه ی رهبرم
  جهنم ما هم هچین جهنمیه .. برای بعضی ها انقدر دوست داشتنیه که هنوز حالیشون نیست تو جهنمن نه بهشت آخه مگه می دونن بهشت چیه !

 8. هلو می‌گوید:

  وقتی «این»‌جوری می‌نویسی (و بدون تعارف به «دلِ» سیاست می‌زنی)، راحت می‌شه چهره‌ات را تصور کرد!
  پرانتز: مثلن چه جوری داری حرص می‌خوری!
  (بازهم از شکلک‌های مبتذل یاهو مسنجری: چشمک + زبون سابق)
  امروز صبح (طرفای میدون ونک)، وقتی با کمال تعجب چشم‌ام به یک پاساژ شیک و پیکی افتاد( که علی‌رغم گذر حداقل روزی 2 بار هم از همین مسیر )،از یک سو متوجه شدم چه قدر بی‌ذوق‌ام من… و از طرفی دیگر تازه فهمیدم : برای «دیدن»، نیاز به «بهانه» است!
  پرانتز: این جمله‌ی ابلهانه ‌(برای «دیدن»، نیاز به «بهانه» است)را از هیچ جایی کش نرفتم و همین حالا (و مثل شعر)، خودش اومد!
  (از همون شکلک بالایی‌ها)
  خلاصه ، به‌واسه‌ی آن‌که چنددرخت ،مزاحم دیدن این بنای جالب از روبه‌رو می‌شدند، مجبور شدم تا با زوایه‌ای اوریب به ساختمان نگاه کنم!
  ماحصلِ این کشف و شهودامروز صبح من، یک عکس شد که رفت توی دوربین‌ام!
  همین عکس :
  http://suprfile.com/src/1/4jg7f2v/P- KH.jpg
  راستی!
  اسم این ساختمون بود: «خورشید»!

 9. پندار می‌گوید:

  فکر می کنم ما ملت ترس و سکوتیم.هکیشه همین بودیم. می تونی تو تاریخ ببینی.اگه یه آدم از خودمون گنده تر جلومون سر یکی رو ببره صدامون در نمیاد ولی اگه یه آدمی که از ما خیلی کمتر به نظر می آد یه مورچه رو بکشه لهش می کنیم. ما ملت قتلهای زنجیره ای در سکوت هستیم.

 10. تلفنچی می‌گوید:

  از اول قضیه تا آخرش تومنی هفت صنار فرقشه. از فیلم گرفتن اون پسره تا YouTube تااون همه سروصدا در مورد عملی که از یک مرجع رسمی سر زده. حالا تو ایران اون قاتل که نه مسؤلیت رسمی داشته نه اصلا انگیزه اش واقعا معلومه راحت میگه یه امر به معروب جزیی بود خلاص.

 11. محمودرضا می‌گوید:

  کی می گه جوابی ندادن؟ خیلی خوب هم جواب دادن. ایناهاش:
  يك دانشجوي دانشگاه آزاد سبزوار براي دانشجوي دختر مشهد مزاحمت ايجاد مي‌كند و دانشجوي دانشگاه تربيت معلم سبزوار در دفاع از اين دانشجوي دختر با وي درگير مي‌شود كه “متاسفانه” با استفاده از چاقو منجر به قتل دانشجوي دانشگاه آزاد سبزوار مي‌شود.
  من نتونستم متاسفانه شواینجا bold کنم. خودت زحمتش رو بکش. فکر کنم جواب سوالت در همون متاسفانه هه باشه.

 12. محسن ظهوري می‌گوید:

  خوشحال مي شم سري به وبلاگ من بزنيد فكر نكنم بدتون بياد.

 13. متتی می‌گوید:

  یه لینک اینجا هست.خوراک فیمینیست هاست. شاید بخوای ببینی:
  http://mattati.blogspot.com/2006/11/blog-post_8707.html

  خورشید: فکر کنم منظورت این لینک بود:
  http://www.asemannews.com/persian/viewnews.aspx?id=1094

 14. rose می‌گوید:

  salam bebakhshid comment een matlab nist vali vaghti miram roo link “Shadi Sadr” ye site dige miad chera?

  خورشید: فکر کنم دومینش پریده.

 15. farimah می‌گوید:

  ببخشید از سووال بی ربطی که میخوام بکنم، ولی هیچ کس دیگه ای رو سراغ ندارم که بتونه به من جواب بده. ” ساز و کار” ترجمه انگلیسیش چی میشه؟

  خورشید: نمی دونم، تو جمله بگو تا بفهمم معنی اش چیه، شاید مثلا بشه اینا رو گذاشت جاش:
  structure
  framework
  texture

 16. مینا می‌گوید:

  صنم جان این لینکو ببین.
  http://www.tik.ir/display/?ID=32210
  حتی منظورم خود خبر نیست. نکته وحشتناک به نظرم کامنت هاشه. یعنی واقعاً اینقدر آدم وجود دارن که به این راحتی این کارو (دختر کشی) تایید می کنن؟

 17. مینا می‌گوید:

  راجع به پستت راستش دوست هر بار که می یام دلم می خواد دیگه این پستو اون بالا نبینم. سوالای بی جوابی که به شدت اذیتم می کنه. درسته که اینجا نمی شه کاری (کار زیادی) کرد، اما آیا این دلیله خوبیه که بگیم اونایی که زنگ زدن و وضعیت دانشجوی UCLA رو پیگیری کردن کار اشتباهی کردن؟ از نظر من که مسلماً نه. ولی، ولی همش دارم فکر می کنم اگر خود من اونچا بودم (سبزوار) اصلاً جراتشو داشتم از اون صحنه فیلم بگیرم؟ و بر فرض اگر اینکارو می کردم اگر می فهمیدن و فیلمو ازم می خواستن جراتشو داشتم مقاومت کنم؟ اصلاً الان جراتشو دارم جایی زنگ بزنم اعتراض کنم؟ خیلی درد داره این سوالا. دلم می خواد زودتر یه پست دیگه بیاد اون بالا. حتی با اینکه این پاک کردن صورت مساله اس.

 18. ye nafar می‌گوید:

  سلام
  من فکر میکنم این ماجرای دانشجوی سبزواری به ما ایرانی ها مرتبط باشه ؟نه شما!مجبورم بگم اما دیگه نباید خودت رو ایرانی بدونی .و اظهار نظر کنی؟آره اگه تونستی رانندگی یاد بگیر .. و 1000 جور کار دیگه که خودتون میدونید؟این کار اشتباه بود و محکوم،اما این که آدم ببینه یه دختر که خودش زمانی که اینجا بود مثل کبک سرش زیر برف بود الان ادعای روشنگری و چه میدونم 1000 کار دیگه کنه<یه جاییش میسوزه!قبول کن خانوم دولتشاهی زمان این حرف ها گذشته!مرگ افرادی مثل شما خیلی وقته که فرا رسیده!اما باور کنید تحمل این نکته یه ناقص العقل بیاد و ادعای چه گوارایی کنه خیلی خنده داره!آخه نشستی یه گوشه دنیا چی میگید؟پس زندگیت رو کن و به ما و کشور ما لطف کن و … رو از …. ما بکش بیرون،خیالت هم راحت باشه مردم بلدن حقشون رو چه طور بگیرند….

 19. سورئالیست می‌گوید:

  اولش که به نظرم به خودمون باید فحش بدیم..مگه نه؟ خودمون از همه مقصرتریم.

 20. azadeh می‌گوید:

  in ham kheilee bi rabte, but have you seen this book by Nikki Keddie? it’s from the 90s: Women in Middle Eastern history: Shifting boundaries in sex and gender (Hardcover)
  I came across it today when I was taking a look at her: Modern Iran: Roots and Results of Revolution, Updated Edition . thought you might be interested.

  khorshid: no I haven’t heard about it. sounds interesting.

 21. هلو می‌گوید:

  بابک بیات هم رفت… بی‌چاره نازنین دخترش!

 22. ahmadreza می‌گوید:

  Avvalan ke shooma right away in post o paak kon chon vaziat e Iran khoob nist o neo conservative ha momkene az hamin post e shooma soo estefaade konan.
  Dovoman, aslan shooma az koja motmaeni injoori shode, khabar ro ye bongaah khabar resaani mashkook be naam e radio farda publish karde ke khob aslan ghaabel e estenaad nist.
  Sevoman, shooma ba osanlo kaaret nabaashe. Oon be tabaghe karegar marboot mishe na shooma ke morafah e bi dardi. Shak daari az shaakhe hezb e communist e karegari dar NY ya Toronto bepors

  Khorshid: :))))))
  Dige hamina, goftim ye zare asbaab e enbesaat e khaater e shooma ro faraham konim ke ye dafe az khoondan akhbaar e hoghoogh bashari Iran depress nashin. Be ghol e aghaamoon … har chefaryaad daarid bar sar US bekeshid baghie ro ham bi khial, albate in aghaamoon khomeini nistaa yeki shabiheshe 😀
  Eraadat

 23. جواد می‌گوید:

  كاش يكي مثل شماها پيدا ميشد و اون موقعي كه همين بسيجي ها رو الوات ولگرد كوچه خيابون مي كشتنشون دادتون در ميومد … از اين حادثه اخير دفاع نمي كنم … اما شمام ديگه شورشو درآوردين … با بسيج و نظام مخالفين؟ دليل نميشه همه چيزو ربط بدين به اينا … تمومش كنين تو رو خدا. حرفاتون، كارهاتون داره حال به هم زن ميشه

 24. omid می‌گوید:

  shomah atoo kharej khosh begzaroonin
  cheh midoonin ke atash yani chi,,,,
  faghr yani chi,,,va va va va,,,,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *