وجدان و قانون و آزادی بیان و از اینجور حرفا!

وجدان و قانون و آزادی بیان و از اینجور حرفا!
دوستای گلم که وجدان دارین، لزومی نداره این مطلب رو بخونین. در راستای همون ماجراهای قبلی هستش که احساس کردم لازمه بنویسم. ببخشید که وبلاگم مزخرف تر از مواقع دیگه شده! بعضی از دوستان که دلشون برای حقوق بشر و آزادی بیان می تپه احتیاج به یه سری توضیح دارن و من مجبور شدم میون این همه درس این توضیحات رو بنویسم. البته خوب بد هم نیست یه خورده با بعضی از قوانین حقوق بشر و آزادی بیان هم آشنا می شین اگه خیلی آشنایی ندارین.

The United Nations INTERNATIONAL COVENANT ON CIVIL AND POLITICAL RIGHTS
Article 17
1.No one shall be subjected to arbitrary or unlawful interference with his privacy, family, home or correspondence, nor to unlawful attacks on his honour and reputation.
2.Everyone has the right to the protection of the law against such interference or attacks.
Article 19
1.Everyone shall have the right to hold opinions without interference.
2.Everyone shall have the right to freedom of expression, this right shall include freedom to seek, receive and impart information and ideas of all kinds, regardless of frontiers, either orally, in writing or in print, in the form of art, or through any other media of his choice.
3.The exercise of the rights provided for in paragraph 2 of this article carries with it special duties and responsibilities. It may therefore be subject to certain restrictions, but these shall only be such as are provided by law and are necessary:
1.For respect of the rights or reputations of others
2.For the protection of national security or of public order (ordre public), or of public health or morals.

***
در دنیایی که “آزادی بیان” وجود داره، فقط وقتی می شه اتهام زد که مدرک وجود داشته باشه و در همون دنیایی که “آزادی بیان” وجود داره، اتهام بدون مدرک به عنوان libel و slander شناخته می شه. در دنیایی که “آزادی بیان” وجود داره می شه به دادگاه براساس libel و slander شکایت کرد. دادگاه هم براساس همون قوانین که شامل قانون آزادی بیان هم می شه libel و slander رو محکوم می کنه. براساس همون قوانین کسی که libel و slander انجام داده موظف به retraction است یعنی نوشتن توضیح در محلی که libel و slander انجام شده، توضیح درباره اینکه اون مطلب اشتباه بوده و براساس مدرک نبوده و تکذیب کردن اون.
ادیتور اون سایتی که به ما اتهام زده بود هم متوجه شد که مطلب بدون مدرکی که توسط یک بلاگر اون سایت نوشته شده بود می تونه مصداق libel و slander باشه و به همین دلیل اون مطلب پاک شد و یک اظهار تاسف نصفه نیمه هم براساسش نوشته شد. ادیتور یک سایت حرفه ای ژورناليستی یکی از مهمترین چیزهایی که می دونه قانون مطبوعات و نشر اینترنتی و آزادی بیان در آمریکا است. تمام دانشجویان خبرنگاری در آمریکا باید واحد قانون مطبوعات رو بگذرونن و به قول استاد مشاور من دیوانگی است که کسی در آمریکا خبرنگاری بخونه و واحد قانون مطبوعات رو نگذرونه. وکیلی که من باهاش مشورت کردم نوشته اون سایت رو مشمول libel و slander دونست در مورد من و مشمول “آزادی بیان” نمی دونست چون اتهام بدون مدرک بود. ادیتور اون سایت هم مطمئنا اگر فکر می کرد که مطلبی که اونجا نوشته شده مشمول “آزادی بیان” است اون مطلب رو پاک نمی کرد و از کسی که بهش ایمیل زده بود عذر خواهی نمی کرد و به هیچ عنوان مجبور نبود اون کار رو بکنه چون در دنیایی که “آزادی بیان” وجود داره این قانون در صورتی که قضیه به دادگاه کشیده می شد ازش حمایت می کرد. ادیتور اون سایت مطمئنا متوجه شده بود که مطلبی که در اون سایت نوشته شده مشمول libel و slander است و گرنه به خاطر ترس از یک ایمیل اون مطلب پاک نمی شد، ایمیلی که خواستار نشون دادن مدرک یا پاک کردن مطلب نوشته شده بدون مدرک و عذرخواهی شده بود و اشاره کرده بود که اگر یکی از این دو کار صورت نگیره افراد مورد اتهام ناچار به پیگیری قضایی هستند. چنین ایمیلی در دنیایی که “آزادی بیان” وجود داره تهدید به حساب نمی آد و یک رویه کاملا قانونی است.
راستی، آدم هایی که تو جایی زندگی می کنن که از موهبت “آزادی بیان” برخوردار هستن دیگران رو به خاطر رای دادن مورد تفتیش عقاید قرار نمی دن و براساس ماده 2 قانون 25 همون قانونی که لینکش رو دادم هر کسی آزاده که در انتخابات شرکت کنه. و در ضمن بر اساس ماده 20 همون قانون تبلیغ برای جنگ افروزی باید ممنوع باشه.
***
لطفا بر اساس مدرک حرف بزنیم و به اسم آزادی بیان حیثیت و آبروی خودمون رو به گند نکشیم. لطفا وجدان داشته باشیم و اسم آزادی بیان رو هم به لجن نکشیم. لطفا وجدان داشته باشیم و با اتهامات بی اساس زندگی و آبروی افراد رو به خطر نندازیم. لطفا وقتی که ادعای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان می کنیم زندگی دیگران رو با اتهامات بی اساس به خطر نندازیم. نه، اصلا می دونین چیه، لطفا فقط وجدان داشته باشیم، بقیه چیزها خودشون باهاش می آن.
***
مطلبی که راجع به شیما کلباسی نوشته بودم اینجا رو برداشتم هر چند جواب سوالم رو نگرفتم.
***
من این بحث رو اینجا تموم شده می دونم و هرکسی می خواد بگه آره تو مثلا ضد غرب هستی یا خودت هم به دیگران اتهام زدی و از این حرف ها، یک نمونه از این چیزهایی رو که می گه لطفا رو کنه. در ضمن اگر کسی فکر می کنه من مامور هستم لطفا مدرکی که وجهه قانونی داره ارائه کنه که چون هیچ مدرکی پیدا نخواهید کرد خودتون رو بیخود خسته نکنین. به بد کسی گیر دادین، هیچی ازش نمی تونین گیر بیارین چون حسابش پاک پاکه!!

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.