ويکی پيديا، اوپن سورس و ساير قضايا!

ويکی پيديا، اوپن سورس و ساير قضايا!
جيمی ويلز (جيمبو)، بابای ويکی پيديا امروز اومده بود دانشگاه ما سخنرانی. بخشی از حرف هاش راجع به اين بود که ويکی پيديا چی چیيه و چطوری کار می کنه، بخشی اش هم راجع به جامعه ويکی پيديايی بود که بر اساس احترام و اعتماد جمعی است و همه چی جمعی تصميم گيری می شه و عملا اين جامعه رئيس نداره. برای خيلی ها ترسناکه که يه دائرة المعارف به اين گندگی ولنگ و وازی باشه و هرکی هر چی می خواد توش بنويسه و مطلب های بقيه رو بتونه ويرايش کنه. اما خب واقعيت اينه که ويکی پيديا موفق بوده. آدم های مريض هم بوده ان که خرابکاری کرده ان، اما روح جمعی کار جلوی خرابکاری ها رو گرفته. جيمبو خان مخصوصا رو اين تاکيد کرد که ما با خرابکارها با مدارا رفتار می کنيم. اولش فقط نوشته اشون رو پاک می کنيم، بعد يک هفته مثلا جلوی کارشون رو می گيريم، و بعدش هم اونقدر آدم ديگه هميشه وجود داره که مواظب هر صفحه ای باشه که بشه خرابکاری ها رو هم درست کرد و هميشه هم اميدواريم که خرابکارها خسته بشن از کارشون.
جيمبو قضيه اينکه جلوی دسترسی آزاد برای توليد و ويرايش مطلب رو بگيريم از ترس اينکه کسی خرابکاری نکنه رو به يه رستوران تشبيه کرد که مثلا کارد استيک بری نذاريم کنار استيک ها چون ممکنه يکی باهاش آدم بکشه و يا اينکه آدمی که کارد استيک بری دستش گرفته رو بندازيم زندان که يه موقع کسی رو چاقو نزنه! (قضيه خود منه که کامنت هام رو قبل از پابليش شدن اول نگاه می کنم!!)
ويکی پيديا و جامعه ويکی پيديايی براساس اين تفکر به وجود اومده که دانش و فرهنگ بايد مجانی و آزاد باشه. آزاد برای استفاده و تغيير دادن. سه چهار نفر ديگه هم تو کنفرانس امروز صحبت کردن که هر کدومشون از ايده اپن سورس و يا جامعه ويکی پيديايی برای يه کاری استفاده کرده ان يا پيشنهاد کردن که استفاده بشه (می دونم جمله بندی هام ديگه امشب آخرشه. دارم از خواب می ميرم ولی می دونم اگه الان ننويسم اينا رو ديگه هيچ وقت نمی نويسم!)
يکی از سخنران ها که دانشجوی دکترای جامع شناسيه و هم کلاس من هم هست راجع به استفاده از ويکی پيديا و شيوه کار ويکی پيديا تو سيستم آموزشی حرف زد. تو کلاس هاش شاگردها به شيوه ويکی پيديا مطلب توليد می کنن، يعنی هر کسی مطلب های اون يکی رو ويرايش می کنه. بعد هم کارهاشون رو تو ويکی پيديا می ذارن که ملت بتونن بخونن. کارها معمولا مطلب هايی درباره مسائل جامعه شناسيه که اگه کسی بخواد مقاله ها و کارهای اساسی رو بخونه بايد خدا تومن خرج کنه تا مثلا ژورنال های علمی رو بگيره، در صورتی که اين نوشته هايی که ساده تر هستن و تو کلاس توليد می شن می تونن خيلی بيشتر به درد مردم عادی بخورن. (يه نمونه اش همين مطلب خودشه که من مقاله اصلی رو اصلا نفهميدم و اين مطلب رو که خوندم تازه فهميدم چی به چيه) راجع به اين ايده هاش ديدم اينجا خيلی مفصل تر نوشته.
يکی از استادها هم راجع به اين حرف زد که ژورنال های علمی بايد اوپن سورس بشن و به جای اينکه برای اشتراک ژورنال ها ملت يا دانشگاه ها خداتومن پول بدن، خود نويسنده ها که بابت چاپ مقاله هاشون پولی هم نمی گيرن، يه پولی بدن برای چاپ مقاله اشون اما مقاله اشون اوپن سورس باشه توی اينترنت. اينجوری هم ژورنال ها پولشون در می آد، هم با يه پول کمی که نويسنده می ده مقاله برای هميشه اوپن سورس می شه و در دسترس عموم و مطلبش بيشتر خونده می شه و علم هم برای مردم مجانی می شه. (يه نمونه خوب پروژه ژورنال های علمی اوپن سورس پلاس است.)
اين قضيه فرهنگ اوپن سورس ديگه کم کم تبديل به جنبش اجتماعی اوپن سورس شده. شايد بيشتر در مورد اوپن سورس تو نرم افزار شنيده باشين، اما می تونه در مورد خيلی چيزها مخصوصا علم و فرهنگ هم صدق کنه. من که ديگه حالش رو ندارم چيز ديگه ای بنويسم يا وقت بذارم يه مطلب درست حسابی راجع بهش بنويسم. ولی اگه شما مطلب خوبی نوشتين راجع به اين مساله کامنتی چيزی بذارين بقيه بخونن به جای مزخرفات من (يا اينکه صفحه های مربوط به اون تو ويکی پيديا رو به فارسی ترجمه کنين بذارين تو ويکی پيديای فارسی).
کاشکی يه خورده بيشتر همت کنيم به اين ويکی پيديای فارسی بيچاره برسيم (روی حرفم اول به خودمه.) امکانات به اين خوبی فراهمه برامون. ماشالا دست به فارسی نوشتنمون هم که خوبه هزاران وبلاگ فارسی چپ و راست وجود داره. کاشکی يه بخشی از اين وقت رو برای نوشتن تو ويکی پيديای فارسی بذاريم. (اين حسين بدبخت قبلا کلی بال بال زده تو وبلاگش راجع به اين مساله يه سری به آرشيوش بزنين می بينين.)

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

27 پاسخ به ويکی پيديا، اوپن سورس و ساير قضايا!

 1. سینا مالکی می‌گوید:

  صنم جان!
  چه جالب بود این مطلب من چیزی تا حالا راجع بهش نشنیده بودم یک کار جالبه این طرح اپن سورس. مرسی بابت این اطلاعات

 2. سینا می‌گوید:

  کوفتتون بشه جیمبو رو دیدین!;)

 3. ا .ح می‌گوید:

  صنم گرامی، ببخشید که سر زده آمدم، خواستم ببینم میشود یک لینکی هم به این نظرسنجی من داد، بدجوری برای دکتر شدن لازمش دارم!!!
  ممنون…
  http://omidh.blogfa.com/post-61.aspx
  نظرسنجی در باره شبکه های تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان

 4. farshad می‌گوید:

  Speaking of Bush in your last post, type “Failure” in google and see what comes at the top of the search!

 5. سیاوش می‌گوید:

  سلام من سیاوش هستم یه کوهنورد آواره
  من وبلاک شما رو لینک کردم از اون خوشم اومد .
  خوشحال میشم یه سر به وبلاگ من هم بزنید
  http://www.airikan.blogfa.com

 6. سیروس می‌گوید:

  يکي از محاسن وبلاگت اینه که توش مطالبی هست که عمومیت داره و سوال کاربردی ایجاد میکنه. شاید این حالت رو من فقط اون زمونا تو وبلاگ خدا بیامرز و فیلتر شده همون حسین دیده بودم. لینکای خوب بالای صفحه هم بذار به حساب…
  راستی اون تبلیغ مجانی دو تا پست قبلتر تو زرد از آب در اومد چون همه دستورات اجرا شد و خبری به جز کاهش سرعت نشد…
  وبلاگ امشاسپندان چند روزیه که با علامت فیلترینگ رو مانیتور من ظاهر میشه…
  یه خبر خوب هم دارم برای کسایی که هیپو اکتیو تشریف دارن: چرا نشادور؟! ………….. بعد از خبرای خوب مربوط به خودکفایی از این پس اورانیوم غنی شده استفاده کنیم!!!

 7. آ می‌گوید:

  حالا شما خودت اون‌جا نام کاربری گرفتی اصلا؟

  خورشيد: بله، ولی چطور مگه؟ به هر حال که گفتم روی حرفم بيشتر از همه با خودمه.

 8. ahmadi می‌گوید:

  http://www.antisosool.blogfa.com اخوی یه سری به ما بزن

  خورشيد: باشه آبجی!

 9. God می‌گوید:

  next time you should come to such meetings 🙂

 10. نيما می‌گوید:

  خوشبختانه بچه‌های ويکی پديای فارسی نسبت به سال‌های اول خيلی بيش‌تر و خيلی فعال‌تر شدن صنم جان. سينا تابش، روزبه و خيلی‌های ديگه زمان زيادی از وقتشون رو اون جا می‌ذارن. خودم هم هر وقت که بتونم می‌رم اون جا. توی چلچراغ و يکی دو تا ماهنامه ديگه هم مفصل درباره‌ش توضيح دادم. اگه یه سری به صفحه تغييرات اخير ويکی پديای فارسی بزنی می‌بينی که چقدر زود به زود داره مطلب بهش اضافه می‌شه. فقط هنوز تعداد نويسنده‌ها نسبت به ويکی‌های زبان‌های ديگه کمه.

 11. mehrangiz می‌گوید:

  be welog man sar bezanid shoma ra link dadam
  vaghan aali mi nevisid

  خورشيد: آدرس وبلاگتون چيه؟

 12. آ می‌گوید:

  هیچی خواستم مشارکت هات رو ببینم نام کاربری رو پیدا نکردم:
  http://fa.wikipedia.org/wiki/Special:Listusers

  خورشيد: من هيچ مشارکتی تو ويکی فارسی نکردم تا الان چون تازه دارم ماسه بازی می کنم. يوزر نيم من هم تو ويکی فارسی اينه:
  Ladysun
  يوزر ويکی انگليسی ام رو هم اگه خواستی بگو برات بفرستم!
  بعدش هم من اصلا دليل اين مچ گيری ات رو نمی فهمم چون خودم تو مطلبم نوشته بودم که روی حرفم اول از همه با خودمه. به جای اينکه وقتت رو صرف اين کنی که بری هرچی يوزر هست تو ويکی فارسی رو بگردی که ببينی احتمالا يوزری به اسم خورشيد خانوم اونجا هست يا نه برو به ويکی فارسی برس که خيلی فايده اش بيشتره! حتی اگه من هيچوقت ديگه ام تو ويکی کار نکنم، مطلب بدی که ننوشتم، نوشته ام؟ تشويق آدم به اين کار مگه بده؟ به هر حال کار مفيديه. با احترام!

 13. SoloGen می‌گوید:

  من با همه چیز OpenSource موافق نیستم یا کم این‌که مطمئن نیستم موافق باشم.
  اما در مورد نشریات موافق‌ام. فکر کنم خیلی خوب است که مقالات تخصصی را به طور مجانی در اختیار خوانندگان‌اش قرار داد (مثلا از طریق اینترنت) و دست‌رسی‌ی کاغذی به آن را هم با قیمت متداول چاپ روی کاغذ امکان‌پذیر کرد. البته با پول گرفتن از نویسنده‌ها موافق نیستم.
  در حوزه‌ی ما چند سالی است چند نشریه‌ی بسیار تخصصی و معتبر در آمده که کاملا مجانی است و روی اینترنت منتشر می‌شود. ایده‌شان به نظرم مهم است و لازم.

 14. حمید می‌گوید:

  اپن سورس که بحث تازه ای نبود ولی اینکه دارن نسبت به همه چیز نامحدودش می کنن خیلی برام جالب بود …
  یه جوری با حسرت در رابطه با نوشتن به سبک بیجامه ای نوشتی که هر کس ندونه فکر می کنه تو کت شلواری می نویسی… تو که خودت خدای تاپ شلوارکی… یه جوریم گفتی اگه بـــــزارن!! که انگار اهمیتی هم به انتقاد دیگران می دی…
  در ضمن یا لینکی از حسین نمی زاشتی یا اگه گذاشتی لااقل به مطلبش لینک می دادی… چجوری این همه آرشیو رو زیررو کنم…؟؟؟ با نمک هم که نسیت لااقل به خاطره نمکش این قیافشو تحمل کنم و آرشیوشو بریزم به هم…

  خورشيد: يه سرچ بزن تو وبلاگش: ویکی پیدیا. دو تا مطلب نوشته و يه سری هم لينک های مختلف داده.

 15. آ می‌گوید:

  ای بابا! مچ‌گیری چیه؟ اتفاقا کار خیلی خوبی کردی که ملت رو تشویق کردی. من فقط کنجکاو بودم ببینم مطالب مورد علاقه‌ت چی هستن. پوزش بابت سوتفاهم.

  خورشيد: خب من از مدل کامنت قبلی: “حالا شما خودت اون‌جا نام کاربری گرفتی اصلا؟” جور ديگه ای برداشت کردم. مطالب مورد علاقه من هم در درجه اول مسائل مربوط به زنان هست. اگه وقت بشه تو قسمت های ديگه هم کار می کنم.

 16. حسام می‌گوید:

  ببین تو که جامعه شناسی می‌خونی و الان هم با این موضوع علاقه‌مند شدی ببین اینجا اپن‌سورس رو تا کجا کشوندن: http://www.free-culture.cc/freecontent/ کتابش رو مجانی میتونی دانلود کنی خیلی هم توصیش می‌کنم! ایده محشره! فقط باید درست و کامل بفهمیدش که بعداً مثل دو تا کامنت قبلی در موردش حرف نزنی!
  دوست جدید ویکی‌پدیاییت!

  خورشيد: کلی مرسی. اين رو هم شما يه نگاهی بکنين:
  http://www.demos.co.uk/wideopenpdffinal_pdf_media_public.aspx
  راستی من جامع شناسی نمی خونم ولی با اين پسره تو يه کلاسی هستيم.

 17. حمید می‌گوید:

  از راهنمایت ممنونم…
  می خوام یه مطلبی رو که قبلاً تو آرشیوت خوندم پیدا کنم باید چجوری سرچ کنم…
  به نظرت بشینم از اول بخونم… عمــــــراً….

  خورشيد: پايين لينک هام گزينه سرچ داره. ببين يادت می ياد کلمه های اصلی اش چی بوده يا نه.

 18. azar می‌گوید:

  صنم جان سلام
  من يك مشكلي دارم. راستش من تقريبا هرروز مي نويسم در وبلاگم اما در لينك هاي شما به روز نمي شم. پينگ من ايراد داره يا به روزشدن شما؟
  ممنون

  خورشيد: آذر جون مرتب می بينم که وبلاگت بالا می ياد توی ليست و آپ ديت می شه. فکر نکنم مشکلی باشه.

 19. سارا محمدی می‌گوید:

  دستت درد نکند این همه مهم ..این همه خوب …
  آرام راه می رویم خیلی، ولی انگار داریم می رویم!

 20. babak farsi می‌گوید:

  قبل از هرچیز تو یه خورشیدی… اگر یادت بره من یادت میارم

 21. Ramtin می‌گوید:

  سلام
  ميشه دقيق توضيح بديد ژورنال اپن سورس يعني چي چه فرقي با نرم افزار اپن سورس داره؟

 22. مانی می‌گوید:

  سلام… به نظرم ویکی پدیای فارسی خیلی هم کم حجم نیست. من مقاله های علمی و فیزیکی مفیدی توش پیدا کردم که واقعا فکرشو نکرده بودم. راستی فکر می کردم معروفترین وبلاگ فارسی باید بیشتر ازین کامنت داشته باشه… حتما میگین اون موقع که ما هوارتا کامنت داشتیم تو کجا بودی؟! اما خارج از شوخی حرفه ای بودن از سر و روش میباره… موفق باشین

  خورشید: آره مانی جان تو بعضی از بخش ها خوبه، اما يک عالمه هم مقاله های ناقص داره که باید تکمیل شه. بعد هم من اصولا خیلی کامنت نمی گیرم!

 23. babak farsi می‌گوید:

  چشمک !
  … شب قهر خورشید است
  …پائیز قهر درخت
  و باران قهر آسمان…
  بهار است !
  …آسمان باز و آفتابی
  …آشتی نمی کنی ؟
  خورشید خانوم با ما قهر نباش

 24. لیلی فرهادپور می‌گوید:

  خورشید خانوم عزیز/ یک مطلب و یک خبر در مورد جنگ در وبلاگم گذاشتم ممنون می شوم در انتشار بیشترش کمک کنید. در این دنیای مجازی از شما کلفت تر پارتی نداریم که یک وبستان است و یک خورشید خانوم / قربانت لیلی فرهادپور

 25. سهراب می‌گوید:

  خورشید خانوم گل، هیچوقت هیچوقت هیچوقت فکر نکن که محبوبیتت کمه! مهر تابان این دنیای مجازی هستی، خیلی هم دوستت داریم 🙂
  راستی، چند وقت پیش اینو میخوندم:
  http://ashpazbaashi.blogspot.com/2005/09/joyeux-anniversaire.html
  ببین، اگه حرفای گل خورشید نبود اونوقت خدا میدونه اصلن جناب آشپزباشی اجاق وبلاگشو آتیش میکرد یا نه.
  یادت نره، هر گوشه دنیا پر از آدمایی هست که دوستت دارن. خوش بتابی مهر رخشان 🙂

 26. سید می‌گوید:

  کلاغ پر سيمرغ پر الپر پر! جواد پرظاهراْ دارو دسته ی سيمرغ دات او آر جی نتوانسته اند و يا يادشان رفته که بايد تمديد کنند اجاره فضايشان را و صاحبخانه اسبابشان را بن کل ريخته در خيابان. برويد ببينيد

 27. دایی البرز می‌گوید:

  من در رابطه با ویکی پدیا چند وقت یک حرفی توی گلویم بود مونده بودم به کی بگم حالا سر فرصت براتون میل می کنم باید یک جنبش توی ایران راه انداخت.با سپاس.دایی البرز دایی گل شما;)

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.