زن مسلمون پيشنماز

حتما تا حالا اون خبر بی بی سی رو خوندين که يک زن مسلمون تو آمريکا پيشنماز يه عده زن و مرد مسلمون ديگه شده و هيچ مسجدی بهشون اجازه اينکار رو نداده و آخرش تو يه کليسا اين کار برگزار شده. برای من جالب ترين مساله اون قسمتيش بوده که يه عده مسلمون ديگه اونجا اعتراض راه انداختن و يکيشون رو پلاکاردش آرزوی لعنت خدا رو برای اين زن کرده و گفته اگه تو يه کشور اسلامی اين زن اين کار رو می کرد سرش بالای دار بود. (البته اينجای خبر رو فقط بی بی سی انگليسی گذاشته.) ظاهرا عرب ها حسابی مخالف اين قضيه هستن و حتی تو چت روم ها هم راجع بهش بحث می کنن و يه نفری هم که احتمالا با مصباح يزدی فاميله برگشته گفته از سونامی عبرت نگرفتن ملت و باز گناه می کنن!
نمی دونم تو رسانه های ايرانی راجع به اين مساله واکنشی نشون داده شده يا نه. احساسم اينه که خيلی از روشنفکر های ما لائيک يا سکولار هستن و خيلی هاشون اساسا نماز رو قبول ندارن که حالا پيش نمازی يک زن براشون مهم باشه. اما من فکر می کنم فعالين حقوق زنان بايد به اين مساله واکنش نشون بدن و از اين کار حمايت کنن و سعی کنن مشابه يه همچين کار هايی رو تو ايران هم راه بندازن. درسته که با پيشنماز شدن يه زن هيچ دردی از مشکلات زنای ايرانی دوا نمی شه، ولی کلا نو آوری های جنسيتی تو مذهب می تونه يه جورايی کمک کننده باشه. وقتی که خيلی از مشکلات زنای ايرانی به خاطر قانونيه که بر اساس شريعته و فعلا هم امکانش وجود نداره که اين شريعت دست از سر ما برداره، کارهايی تو زمينه نو آوری تو مذهب که بتونه يه خورده به برابری زن ها با مرد ها و باوروندن قابليت های زن ها به جامعه کمک کنه می تونه مفيد باشه.
می دونم که خود اين اتفاق هم تو آمريکا و تو يه کليسا انجام شده و تو آمريکاش هم هيچ مسجدی حاضر به پذيرش اين کار نشده. ولی خوب نوشتن و بحث کردن راجع بهش شايد بتونه يه کوچولو کمک کنه که مردم اين چيزها رو راحت تر بپذيرن. اون آدمی که از اعدام اون زن حرف زده و آرزوی لعنت خدا رو براش کرده معلومه که اونقدر ذهنش بسته است که هيچ جوری نتونسته با قضيه کنار بياد. برای اينکه ذهن های بسته کمی باز بشه ما هم به ” امينه ودود” ها احتياج داريم. آدمايی که به همين شريعت اعتقاد دارن و در نتيجه از چم و خمش با خبر هستن و می تونن به عقب بردن خط قرمز ها کمک کنن.
شايد الان برام قابل هضم تر باشه که چرا شيرين عبادی تو سخنرانی هاش بعد از جايزه نوبلش حرف از اين می زد که اسلام با حقوق بشر منافاتی نداره و اين تعبير های حکومت از اسلامه که حقوق بشر رو نقض می کرد. شايد شيرين عبادی هم کلا به مذهب اعتقادی نداره ولی فکر می کنه راه بهتر شدن اوضاع اينه که از دل همون شريعت موجود قوانين عادلانه تری در آورد.

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.