بيروت غربی


“بيروت غربی” فيلم جالبی بود. قصه طارق و عمر دو تا پسر بچه مدرسه ای شيطون که مدرسه فرانسوی می رن، خانواده ها شون مسلمونن اما در واقع سکولار هستن، تو فکر شيطونی و اذيت کردن معلماشون هستن و با يه دوربين 8 ميليمتری از در و ديوار و البته بعضی اعضای جالب زن عموی عمر فيلم می گيرن و خلاصه خوشن. اين وسط با همسايه خوشگل طارق که مسيحی هست هم دوست می شن و تو خيابون های بيروت برای خودشون ول می چرخن. اما 13 آوريل سال 1375 که طارق از پنجره مدرسه حمله يه گروه ماسکدار به يه اتوبوس و کشته شدن آدم های غير نظامی رو می بينه همه چيز عوض می شه. شهر به هم می ريزه. جنگ 14 ساله شروع می شه. بيروت به دو قسمت شرقی غربی تقسيم می شه. و اين ها که تو بيروت غربی هستن ديگه نمی تونن به قسمت شرقی بيروت برن که قسمت مسيحی نشين شهره حتی برای چاپ کردن فيلمشون. اوضاع شهر به هم می ريزه، مادر پدر طارق که آدم های روشنفکری هم هستن کارشون رو از دست می دن. مدرسه ها تعطيل می شه. مادر طارق به خاطر بی پولی و قحطی و عدم امنيت اصرار داره که بيروت رو ترک کنن و افسردگی می گيره و پدرطارق که وطن پرسته اصرار بر موندن می کنه. طارق و عمر و می (دختر همسايه) در اين ميان به شيطونی هاشون ادامه می دن و دنبال ماجرا جويی می رن. ديگه چيز بيشتری از فيلم تعريف نمی کنم که اگه يه موقع گيرش آوردين ببينين براتون بی مزه نشه. اما فيلم جالبی بود. مخصوصا برای ما ايرانی ها که با خيلی از صحنه های فيلم همذات پنداری می تونيم بکنيم و خيلی از اتفاقات کشور خودمون رو به ياد بياريم.
به نظر من فيلم يه جورايی در ستايش زندگی ساخته شده بود. مثل “زندگی زيباست” روبرتو بنينی که با وجود تمام سياهی ها، خرابی ها، و مرگ تو جنگ، باز هم زندگی جريان داره. صحنه ای که عمر صليب دختر رو روی يه الله به گردنش می ندازه و می گه اينجوری ديگه هر جا دلم بخواد می تونم برم در کنار صحنه ای که بچه ها برای اينکه بتونن در امنيت به فاحشه خونه برن يک سوتين! بالای سرشون می گيرن (علامتی برای هم مسيحی ها و هم مسلمونای بيروت در اون زمان برای اينکه نشون بدن دارن می رن فاحشه خونه که بهشون شليک نشه) بازی جالبی با نماد ها به نمايش می ذارن.
فيلم سال 98 ساخته شده. اينجا می تونين اطلاعات مربوط به فيلم رو ببينين و اينجا هم مجموعه نقد هايی که در باره اين فيلم شده.

این نوشته در Uncategorized ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.